автор: Галина Георгиева
В забързаното ежедневие в училище и надпреварата с времето да ‘минем' материала, рядко си задаваме въпросите: Урокът ме беше ли успешен? Постигнах ли целите си? Учениците научиха ли това, което исках?
Тези въпроси обикновено си задаваме, ако очакваме посещение от директора или инспектората и по-често под напрежението на поредната атестация.
Защо е нужно да самооценяваме работата си?
Честите разговори насаме относно качеството на работата ни като учители ни помага да видим себе си отстрани и пътя, който сме изминали в работата си. Също, ни помага да поемем посоката, към която се стремим в работата си, както и в кариерата си. В тази статия ви предлагам няколко въпроса, които могат да бъдат използвани във всеки един момент на учебната година, за да самооцените работата си.
Планирането
За всеки учител е ясно, че планирането на урока е подготвителната фаза на урока. Понякога това отнема минути, понякога часове и е рутина, която всеки си изгражда в процеса на работата. Обикновено, това затруднява по-неопитните учители, тъй като те все още нямат опита на по-опитните, които знаят какво могат да очакват при представянето на урока на учениците.
Когато планирате си задайте следните въпроси:
Трудно ли беше планирането на урока и колко трудно?
Имахте ли увреност, че урока ще протече добре?
Колко трудно ви беше да откриете материали за целите на урока и защо това ви отне монго време?
Планът, който си изготвихте беше ли лесно да се следва?
Успяхте ли да адаптирате отделни части или елементи, когато урокът пое в непредвидена посока?
Цели
Всеки урок трябва да има поставени цели, иначе не е ясно какво преподавате и защо.
Например, ако пишете съчинение-разсъждение, без да заложите като цел употреба на наречия или сложни съставни изречения, много от учениците ще излеят мислите си без да се съобразяват с граматиката или ще използват прости изречения. От друга страна те трябва да са запознати с това какво е наречие и защо се използва, както и какво е съставно изречение.
Задайте си следните въпроси относно поставените цели:
Бяха ли целите ви ясни, когато планирахте?
Реалистични ли са тези цели, предвид нивото на учениците ви?
Учениците ви разбраха ли и постигнаха ли целите, заложени в урока?
Участието на учениците в часа
Всеки учител знае, че по-напористите и по-напредналите ученици, тъй като са уверени, че знаят, ще вземат участие в часа, но как да се включат по-неуврените и по-малко знаещите. Тук е нужно да се използват различни техники, за да може максимален брой ученици да са въвлечени в урока.
Задайте си въпросите:
Всички ученици ли взеха участие?
Чувстваха ли се комфортно със задачите, които им поставихте?
Коя задача/и беше/бяха възприета/и добре и бяха изпълнени успешно?
Материали и ресурси
Болшинството учители използват учебници и учебни тетрадки, когато поставят задачи на учениците. Някои учители използват свои материали и тук е важно да се замисим за качеството на тези материали, както и до колко те са подходящи за нивото на нашите ученици. Най-добрите материали са тези, които служат на целите ви и успяват да запълнят пропуските в ученическите знания. Затова не всеки материал от учебника е подходящ за всеки ученик от класа ви и нивото му. Съответно не всеки материал (задача от учебника) успява да запълни празнините в знанията или пък дава възможност на по-напредналите да надграждат знания.
Задайте си следните въпроси:
Материалите, които избрах подходящи ли са за всички ученици в класа?
Качествени ли бяха материалите от гледна точка на интересите или нуждите на учениците?
Всички материали ли ви влязаха в употреба?
Успяха ли тези материали да събудят интереса на учениците ви, за да вземат участие?
Бяха ли подходящи за тяхното ниво?
Бихте ли ползвали същите материали следващия път?
Инструменти
Интерактивни дъски, бялата дъска, компютри, онлайн игри са най-честите инструменти използвани в училище. Ние като учители най-добре знаем кои от тези инструменти ни вършат най-добра работа.
Задайте си въпросите:
Избраните от мен инструменти послужиха ли ми, за да постигна поставените цели?
Имах ли алтернатива в случай, че някои от интерактивните инструменти не може да се използва (токът спре или се развали интерактивната дъска)?
Имахте ли наистина нужда от технологични средства, за да проведете урока успешно?
В заключение: трудно се дава самооценка, но когато сменим перспективата лесно можем да забележим грешките си или да помислим как да подобрим работата си като планираме по-ефективно или подбираме по-разнообразни и занимателни варианти на материалите или използваме различни техники при поднасяне на материала като работа в група или с партньор. Опитайте се да седнете за 5 минути и да отговорите на няколко от тези въпроси. Със сигурност много от въпросите са минавали през главата ви, докато преподавате, но не сте мислили, че е важно да им дадете отговор.
Comments