Като учител всеки един от нас е правил оценка на представянето и прогреса на своите ученици, оценка не в смисъла на число, а на анализ. Анализът, често включва описание на характера или личностна характеристика на ученика, как и колко бързо усвоява материала, старание при изпълнение на задачите, поведение.
Лесно е да се охарактеризира ученик, който се справя. При правенето на анализ на такъв ученик, често се улавяме как комплиментите и възхищението ни не стихват.
Как обаче да оценим ученик, който усвоява бавно материала и не винаги внимава в час или се старае, толкова колкото ни се иска без да сме крайно негативни. Убедена съм, че всеки учител е попадал в подобна ситуация, затова тук ще се спра на няколко начина, които биха ни измъкнали от ситуацията да избегнем характеристиката - лош ученик, защото такива няма.
Говори в час, не внимава!
Когато давате оценка помислете добре върху характера на ученика. Припомнете си случаите, в които той или тя са били шумни или сте им правили забележка, че говорят в час и после си спомнете, колко пъти този ученик се е опитал да говори с вас извън часа или че обикновено е заобиколен/а от други деца. Ще си дадете сметка, че характера на такова дете е екстровертен и то има нужда да се изразява, да общува следователно то има потенциал да развие добри комуникативни умения, ако умее да овладее емоциите си и разбере, защо е важно да се спазват определени правила. Сега да се замислим върху коментара, който учителят би дал, ако е крайно негативен? Винаги говори в час, не внимава!
Неутралният или по-позитивният коментар на поведението на такъв ученик би бил:
Иван е популярен ученик в нашия клас. Екстровертната му природа го кара винаги да е заобиколен от приятели, което го прави добър приятел на много деца в класа. Иван взема участие в дискусии и свободно изразява мнение. Той трябва да се научи да управлява емоциите си и да уважава правилата в училище, за да развие в положителна посока потенциала си да общува и развива речевата си дейност.
Примерът показва, как едно не особено ценено качество от учителите – говори в час/много – може да бъде поднесено по един по-неутрален, дори позитивен начин на родителя или при писането на оценка на този ученик. Тук важи правилото винаги в началото на оценката (разговора) да се изтъкнат положителните страни на негативното –говори в час- и след това под формата на съвет да се поднесе негативното или това, върху което детето трябва да работи. Добре е да се ползваме от пропорцията 50:50. Ако искаме оценката ни да звучи неутрално е препоръчително да преценим колко положителни страни и качества на ученика ще изтъкнем и колко негативни, така че негативното да не доминира.
От примера се вижда, че в две изречения съм описала положителното в –говори в час/много- и в две изречения съм дала своя съвет. Така, всъщност аз защитавам и себе си като учител, защото никой родител или директор не би искал да чуе или чете негативни коментари за децата им. В същото време, учителят е изказал професионалното си мнение върху слабите страни на ученика.
Не се справя с новия материал!
Друг начин да бъдете неутрален е да говорите за това, какви методи в работата си сте ползвали, за да развиете дадено умение в ученика. Например ученикът усвоява бавно материала и не винаги внимава. В такива случаи би било твърде негативно да започнете оценката си с това. Ако решите да акцентирате върху това, е добре да се замислите, вие като учител как сте помогнали. Аз като учител се старя да създам контакт с такива ученици, тъй като често те са неуверени и без самочувствие, което ги прави по-малко активни в час. Затова в оценката и коментарите ми това присъства.
Например:
Валя е старателна и много упорита в час, когато е съсредоточена бързо изпълнява поставените задачи. Често се нуждае от насърчаване или проверка, че е на правилния път. Това я кара да завърши до край поставеното задание. Тя работи добре със съучениците си и това я насърчава да се чувства уверена в усвояването на нов материал.
Примерът показва, че ученичката не усвоява бързо материала, но учителят е показал, какво той прави, за да насърчи ученичката да учи – оставя я да работи с партньор и често проверява как се справя с поставените задачи. Така от крайно негативният коментар – не се справя с новия материал бързо- се постига една по-неутрална оценка на ученето на ученика без да се омаловажават способностите му.
За повече съвети можете да се обърнете към мен в блога ми или на мейла
noviu4iteli@gmail.com
Comments