top of page
Writer's picturefixzza

Как да възпитаваме състрадание, съчувствие и съпричастност у учениците?



Предвид ужасяващото природно бедствие, което сполетя съседна Турция, прави впечатление, че у българската общност се събудиха дълбоко таени чувства на състрадание, съчувствие, съпричастност и благотворителност. Рядко тези чувства се събуждат у българите по улиците на България, когато виждаме хора да ровят в кофите за боклук или да просят, но е радостно, че такова разтърсващо събитие у съседите разтърси тези чувства и у нас. В крайна сметка състраданието е изконна християнска добродетел и в Библията е казано, ако имаш две ризи дай едната на ближния си.


До колко обаче тези добродетели и ценности се '’преподават' в училище?

Преди да продължите да четете статията отговорете си на въпроса - “Кога за последно говорих с учениците за някои от християнските добродетели и защо те са важни за нашето общество, например?”


Какво е състрадание?


Състрадателността е емоция, дълбоко чувство, което е част от нашата човешка природа, което те кара да застанеш на мястото на друг човек, който '’страда'’, който минава през тежък момент в житейския си път. Това също е способността ни да споделяме и забелязваме какво другите чувстват или че другите страдат.

За състраданието и съчувствието ще говорим в часа по литература, когато учим “По жицата” тъй като мотивът и темата на разказа е именно тези две чувства, но как още можем да развием тази тема в ежедневието на училището като среда?


Наскоро направих едно видео за "Начините да развием благотворителност у учениците" и написах статия на тази тема. Вижте линковете:


Нека сега отговорим на въпроса какво означава тази “модерна” дума - емпатия, която е по-скоро термин от психологията.


Какво е емпатията?


Емпатията е способността на човек да се постави на мястото на друг човек, като види света през неговите очи. Емпатията и Симпатията имат общ корен, но когато на български казваме, че някой ни е симпатичен, означава, че ние харесваме негови черти - било външен вид или характер. Т.е намираме връзка с другия, защото нещо в другия ни е привлякло.

Емпатията е чувство да си с някой в чувствата му, поради ситуацията, в която се намира или способността да изпитваш неговите чувства. Не е задължително това да са негативни чувства само, можем да сме емпатични към радостните чувства на някой друг или с други думи на български да сме съпричастни и да им съчувстваме.


След като дефинирахме значенията на тези думи, нека помислим, защо те са толкова жизненоважни за нас и за нашите ученици.


Състраданието, съчувствието и съпричастността са висши вибрации, които ни помагат да сме във връзка с другите от нашата общност или други общности, изграждат позитивни отношения и тушират конфликти.

Изключително важни чувства за регулирането на ползотворните отношения вътре в общността на класа, на училището, на населеното място, на странта, на земята.


Когато сме съпричастни с друг човек, ние го виждаме като човешко същество, което изпитва същите чувства като нас - страх, тъга, надежда, любов, вяра.

Когато сме съпричастни и състрадателни, ние създаваме дълбока връзка на свързаност с другия и способност да го разбираме, което създава усещане на уважение, доверие и общуване.


3 начина да възпитаваме състрадание и съпричастност


  • Окуражавайте учениците си да слушат другия с цялото си тяло, с жестовете и мимиките на лицето им. Нека се превъплатят в другия, така че да усетят неговата гледна точка, чувствата, които усеща и мислите, които мисли. Това е една чудесна практика, която също ще развие умения у учениците и ще им помогнат в бъдещото им развитие като личност. Най-лесният начин да възпитаваме това чувство е като даваме пример и изслушваме учениците си и дълбоко вникнем в тяхната гледна точка. Друг прекрасен начин е, когато между учениците възникне спор и ги насърчите да изслушат гледната точка на другия търпеливо.


  • Окуражавайте учениците да направят усилие да разберат другия, въпреки че не се съгласяват с техните виждания. Обяснете им, че дори да не се съгласяват с гледната точка на другия, те заслужават уважение за мнението, което имат или ги насърчете да открият едно нещо в гледната точка на другия, което те оценяват високо - например страстта, с която защитават гледната си точка. Да се съгласиш с нещо, с което не си съгласен е предизвикателство за всеки от нас, но когато успеем да застанем от другата страна или тренираме това умение, лесно ще успяваме да стигаме до съгласие с другия и да създадем позитивни отношения.


  • Окуражавайте учениците да са добри с думите, които използват и с действията и делата си. По този начин те ще видят смисъла да са състрадателни и да показват съчувствие. Наблюдавайте поведението на учениците си и изтъквайте учениците или ситуациите, в които сте забелязали, доброта, разбиране и съпричастие в отношенията им. Например, две деца, които често спорят, но правят усилие да са добри един към друг или да си помагат. Обсъждайте ситуации от живота, в които състраданието и съпричастието биха помогнали. Наприемр, природно бедствие, загуба на роднина или близък, личен неуспех.


В заключение, ще подчертая, че съпричастието, състраданието и съчувствието са важни емоции и умения, които трябва да се обсъждат, не само в часовете по литература, а трябва да са част от добродетелите на всяка училищна общност и да се забелязват и изтъкват от всички в училище, а в най-добрия случай да са втъкани в училищната мисия и ценности, тъй като това са важни стълбове в правилното функциониране на всяка общност и общество.


автор: Галина Георгиева





27 views0 comments

コメント


bottom of page