top of page
Writer's picturefixzza

Как да помогнем на деца аутисти в час?

Updated: May 31, 2022

Какво представлява състоянието - аутизъм?


Аутизмът е състояние, което най-общо оказва влияние на индивида при комуникацията му с околните и света. Това състояние влияе и на способността на тези хора да учат и най-вече засяга поведението им. Когато говорим за хора с аутизъм имаме предвид спектър на аутизъм, тъй като той се проявява различно у различните хора.

Хората с аутизъм общо намират малки промени извън ежедневието им за плашещи и разбалансиращи. Различни ‘дразнители’ като шум, светлина, аромати могат да влияят на сетивата им, на общото им настроение и на ментално им състояние. Дисбалансът може да бъде с такъв интензитет, че да причини болка или да предизвика емоционален срив или ‘криза' в поведението.


Добре е да се има предвид, че хора с аутизъм имат различни силни страни и поведението им може да бъде предизвикателно по различен начин. Те често имат набито око за детайли и забележителна памет.


Някои аутисти не говорят изобщо и им е небходимо дълго време да разберат съобщението или не разбират емоциите изписани по лицето на другия. Други са развили говорните си умения, но не могат да разбират метафорични изрази и фигуративен език.


Говорим за хиперфункциониращи и хипофункциониращи аутисти най-общо и такива с тежък аутизъм. Общо тези групи имат повтарящото се или стериотипно поведение и любима област на интерес.


Тази статия ще ви предложи ефективни начини да се справяме с поведението на дете в аутистичния спектър, за да може учителят да създаде условия за тези деца да учат и да се преодоляват трудностите в училище. За всеки учител е важно да разпознава, да има предвид това състояние при комуникацията с тези деца, както и да им помага да вземат участие в учебния процес.


Съвети и стратегии

  1. Създайте им навик

Светът за аутиста може да бъде много объркващ, както вече отбелязахме. Затова навика за тях е успокоителен и им носи комфорт, тъй като са наясно какво се случва. Въпреки, че програмата в училище се повтаря, е добре ученикът аутист да има своя програма, която е визуална и индивидуална само за него. Изработването на такава програма, която показва какво се случва сега и какво следва после е добра стратегия, за да се управлява поведението на аутиста и да му се създаде среда на комфорт с ясни очаквания и хронология.




2. Създайте им подходяща среда


Много от децата с аутизъм са много силно чувствителни и възможността сетивата им да се претоварят през деня е огромна, което пък може да доведе до ‘криза' и срив на нервната им система, като в резултат реакцията им може да бъде крайна и интензивна. Затова е нужно класната стая да бъде приспособена според техните нужди. Може да им бъде създадено пространство отделно от другите, което да е по-тихо и закрито, за да не води до претоварване на сетивата им. Ако децата са много чувствителни на силни звуци, трябва да се изисква тишина в час или да се предоставят на детето наушници, които да спират силния шум, звука на звънеца и т.н.




3. Общувайте с тях кратко и ясно


Комуникирайте ясно с децата аутисти. Засипването с думи и дълги, сложни изречения или инструкциии, няма да ви помогнат в общуването. Често дори деца, които са хиперфункциониращи и умеят да анализират информация добре, могат да се объркат, ако сте многословни в обяснението си.

Тези деца разбират буквално всичко, което се казва, затова не ги претоварвайте с фигуративен език, метафори и реторични въпроси. Вместо да кажете: 'Време е да се приговтвим да си тръгваме и да започнем бавно да си събираме учебниците в чантите’, кажете …'Иване, сложи учебника и тетрадката в чантата’. Ще помогне ако посочите къде трябва да се сложат учебника и тетрадката.


4. Установете техните интерси


Задължение на учителя е да общува с учениците си и да познава в детайли техните интереси, за да може да направи уроците си увлекателни и достъпни. Това важи и за ученика аутист. Обикновено тези деца са завладени от интерес, който винаги доминира, например - влакове, меки играчки и т.н. Може да имат и интерес в определна област - рисуване, математика, история, география. За да събудите интереса им включете тази област при поставяне на домашна задача или я включете в упражнението, например да нарисуват изречението, което искате да напишат. Или ако детето обича лего, може да да използвате легото при решаване на задачи - броене, групиране и т.н


5. Създайте добри взаимоотношения

Работата с деца с аутизъм може да бъде много натоварваща и предизвикателна, но и много интересна. Тези отношения ще градите през учебната година и те не винаги ще са позитивни. Най-важното, което детето трябва да усеща е, че имате ясни очаквания от него, както и да му създадете усещане, че то е важно за вас. Също е важно и да умеете правилно да артикулирате инструкциите си. Добре е да сте наясно какво представлява състоянието аутизъм, за да ‘четете' правилно тяхното поведение. Ако детето е перкалено хиперактивно, прекъсва ви, докато преподавате, това със сигурност е знак, че някоя от нуждите му не е удовлетворена или нещо е нарушило баланса му. Когато опознаете детето ще сте наясно кое отключва определено поведение и как да предвиждате и предотвартявате определено нежелано поведение. Добре е да изисквате от другите деца да проявяват разбиране, защо това дете се държи по този начин, както и да им обясните неговите потребности. Тъй, като тези деца не умеят да общуват, е добре другите деца да инициират комуникацията, например като го поздравяват сутрин или му помагат в междучасията.


6. Създайте добри отношения и работете с родителите


Добрите взаимоотношения с родителите на ученика аутист ще ви помогнат по-лесно да разбирате детето и да удовлетворявате потребностите му. Обратната връзка с родителите ще им даде спокойствие, че детето е в добри ръце и прекарва време в училище пълноценно. Добре е детето да има дневник, в който родителите да ви информират за ситуации в къщи, които са дисбалансирали детето или пък са събудили интереса му. По същия начин накратко вие можете да ги уведомявате за това как е минал деня, кое е било трудно, кое е събудило любопитството на детето.


7. Информирайте се какво представлява аутизма


За да сте по-уверени при работата с аутисти е добре в детайли да познавате тяхното състояние и причините за ‘странното' им поведение. Колкото по-добре познавате симптомите на аутизма, толкова по-лесно и комфортно ще се чувствате, когато в класа ви се появи дете с това състояние. Консултацията с други учители и специалисти в областта могат да ви предложат възможни стратегии за справяне с тези деца.




Comments


bottom of page