top of page
Writer's picturefixzza

Колко често обръщаме внимание на емоционалното състояние на нашите ученици?

През последните години тенденция в образованието е да се обръща внимание и да се правят дискусии относно емоционалното състояние на учениците.


Във Великобритания в учебната програма в начален курс е включен отделен предмет, в който се дискутират различни казуси и ситуации с цел осъзнато да се говори за вътрешния мир, емоции и чувства. Децата от ранните стадии на развитие и образование

се възпитават да умеят да изразяват емоциите си и открито да говорят за тях с връстниците си, родителите си и персонала на училището (учители, асистенти, зам-директори и директори). Въпросът е доколко, образователната система в България отделя нужното внимание на емоционалното състояние на учениците и доколко на това се отделя внимание от страна на учители, заместник-директори и директори или се разчита само на часовете по философия в осми клас.


В тази статия ще обърна внимание на ползите от разбирането и познаването на емоционалното състояние на учениците върху поведението им и постиженията им в училище. В допълнение ще ви предложа начини как да разговаряме с ученик, който изглежда разстроен и 3 начина да възпитаваме у учениците умението да се вглеждат във вътрешния си свят.


Доказано е, че ученици, които са емоционално балансирани - могат да определят и говорят спокойно за емоцията, която изпитват. Те са по-мотивирани да постигат повече, имат по-добро поведение и се социализарат по-лесно.


Доказано е, че ученици, които познават основните емоционални състояния и успяват да анализират ситуациите, в които ги изпитват познават по-добре себе си и следователно лесно мога да се справят с различни, предизвикателни ситуации.


Доказано е, че ученици, които умеят да съчувстват също работят по-добре с другите и имат по-дълбоко чувство на принадлежност и самооценка.


Доказано е, че ученици, които познават емоционалното си състояние растат щастливи и са по-склонни да постигат по-високи резултати.


Как като учители да проведем разговор, с ученик, който не е на себе си и изглежда разстроен:


  1. Покажете загриженост и топлота към ученика. Възможни реплики: “Как си Георги?” “Всичко наред ли е?”

  2. Приемете всеки отговор без да осъждате, ако не получавате по-дълги отговори. Възможни реплики: “Виждам/Разбирам, че нещо си разстроен?” “Имаш ли желание да споделиш с мен?”, “Ако не ти се говори сега, можеш да споделиш и по-късно”.

  3. Създайте доверие. Възможни реплики: “На разположение съм да те изслушам, когато си готов да говориш”.

(Никога не обещавайте на ученика, че ще пазите в тайна, това което ще сподели, защото ситуацията му може да изисква намеса от други организации).


  1. Дайте му възможност да говори без да го прекъсвате и без да критикувате или да сте саркастични към това, което се казва. Възможни реплики: “Да разбирам.” “Това ли е всичко?.”

  2. Повторете думите на ученика, за да му покажете, че разбирате ясно ситуацията му. Възможни реплики: “Казваш, че….”

  3. Покажете, че оценявате позитивно усилието на ученика да сподели и му кажете как мислите да му помогнете. Възможни реплики: “Радвам се, че сподели с мен това”. “Ще….”



Как като учители да възпитаваме у учениците умението да разбират емоциите си и емоционалното си състояние?


  1. Понякога изглежда лесно да определим как някой се чувства, а когато попитаме за емоционалното им състояние, учениците имат затруднения ясно да го определят или да говорят за чувствата си. Често дори, не знаят кои са основните емоции.

  • Щастие

  • Тъга

  • Страх

  • Гняв

  • Любов

  • Благодарност

  • Спокойствие

  • Увереност

Чудесен начин да промотирате умението на учениците да разпознават различните им емоционални състояния е да ги питаме “Как се чувстваш днес?”. По този начин ще създадете ситуация и те да ви зададат същия въпрос и да създадете комфортна ситуация.


  1. Често учениците могат да определят по-лесно емоционалното състояние или им е по-лесно да говорят за свое изживяване през чужда ситуация.

Чудесен начин да разбират емоциите е като им даваме казуси от живота. Например: покажете им две снимки едната, на която човека изглежда щастлив и друга, на която е нещастен. Обсъдете, защо смятат така, какви белези ни помагат да заключим за конкретното състояние. Или обсъждайте емоционалното състояние на героите от книгите, които четат.


  1. Често учениците дори да могат да определят и да говорят за конкретно емоционално състояние не знаят как се справят с определна чувства или емоция, особено негативните.

Чудесен начин е да обсъждате с учениците как да излизаме бързо от негативни емоции, например чувство на гняв, тъга, разочарование, страх.

В такива ситуации е добре да им предложите готови стратегии или да ги питате как те се справят с такива емоции.

Например, ако са гневни могат да броят до 10 или да дишат и издишат. Ако са тъжни да им предложите да помислят, каква дейност би ги разведрила, като разходка, разговор с приятел или роднина, четене на книга, гледане на интересен филм, рисуване, пеене, спорт и др.


Автор: Галина Георгиева






Comments


bottom of page